x

Dünyanın en etkili 50 CMO’su

Dünyanın en etkili 50 CMO’su

Forbes ve Appinos bir işbirliği yaparak dünyanın en etkili pazarlama yöneticilerini (CMO) belirledikleri güzel bir araştırmaya imza attılar. Bu araştırma sadece pazarlama yöneticilerini belirlemekle kalmadı farklı kategorilerde en etkili markaları ve liderleri bulabilirsiniz.

İlk 50 kişi arasında direkt olarak “internet teknolojileri” alanında hizmet verdiğini söyleyebileceğimiz 3 marka yer alıyor: GoDaddy’den  Barb Rechterman, Amazon’dan Ariel Kelman ve Google’dan Lorraine Twohill.

En etkili pazarlama yöneticileri ise şöyle:

1. Phil Schiller, Apple – @pschiller
2. David Lauren, Ralph Lauren – @davidlauren
3. Tim Mahoney, General Motors
4. Jim Farley, Ford
5. John Frascotti, Hasbro
6. Kristin Lemkau, JPMorgan Chase – @KLemkau
7. Trevor Edwards, Nike
8. Beth Comstock, General Electric – @bethcomstock
9. Seth Farbman, Gap – @sethfarbman
10. Alain Visser, Volvo – Corporate bio
11. Matt Jauchius, Nationwide Mutual – @mattjauchius
12. Richelle Parham, eBay – @RichelleParham
13. Martine Reardon, Macy’s
14. Kevin Krone, Southwest
15. Olivier Francois, Fiat Chrysler – Corp bio
16. Stephanie Linnartz, Marriott
17. Andrew Nocella, American Airlines
18. Barb Rechterman, GoDaddy – @HorsesToHarleys
19. Blair Christie, Cisco – @BlairChristie
20. Anne Finucane, Bank of America – @AnneFinucane
21. Russell Wager, Mazda – @Russell_Wager
22. Jim Berra, Carnival – @jbnmiami
23. Jeremy Burton, EMC – @jburton
24. Alan Gershenhorn, UPS – @AlanGershenhorn
25. Tony Pace, Doctor’s Associates (Subway)
26. Keith Weed, Unilever – @keithweed
27. Dorothy Dowling, Best Western
28. Ola Kallenius, Mercedes-Benz
29. Dana Anderson, Mondelez
30. Ariel Kelman, Amazon – @akelman
31. Michael Zuna, Aflac – @mzuna
32. Jeannine Haas, Avis Budget Group – @jninehaas
33. Karen Quintos, Dell – @karendellcmo
34. Ken Chaplin, Trans Union
35. Khaled Elkhouly, Etisalat
36. Lorraine Twohill, Google
37. Mark Hug, Prudential Financial
38. Roel de Vries, Nissan
39. Mike Wege, Hershey Company
40. Brian Smith, Lexus
41. David Christopher, AT&T
42. Loren Angelo, Audi
43. Deanie Elsner, Kraft – @deanie_elsner
44. Roy Benin, Mars
45. Ann Mukherjee, Frito-Lay
46. Andrea Riley, Ally Financial
47. Ann Glover, Voya Financial
48. Jeffrey Hirsch, Time Warner Cable – @jeffreyahirsch
49. Andy England, MillerCoors
50. Johan Buse, SingTel

Twitter hesaplarını takibe alarak kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. Twitter’ı kullanmayan bu kadar çok pazarlama yöneticisi olduğunu görmek de beni ayrıca şaşırtıyor. En azından resmi hesaplarının açılmış olması gerektiğini düşünüyorum.

Reklam ve pazarlama çalışmalarına göre en etkili ilk 5 marka ise şöyle:

1- Facebook
2- Samsung
3- Google
4- Apple
5- Red Bull

Forbes ve Appinos tarafından hazırlanan raporun tamamını buradan indirerek inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın